Basın Açıklaması

DEVLETİMİZ BÜTÜN KURUMLARI İLE İLK GÜNDEN İTİBAREN VAR GÜCÜ İLE KORDİNELİ BİR ŞEKİLDE CANLA BAŞLA ÇALIŞMAKTADIR. AZİZ MİLLETİMİZ FİTNEYE VE FİTNECİLERE ASLA VE ASLA MÜSADE ETMEYECEKTİR

Erzincan’ın İliç ilçesinde 13 Şubat 2024 saat 14:30 sıralarında meydana gelen göçükte 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. Toprak altında kalan 9 işçiye ulaşabilmek için çalışmalar aralıksız sürüyor. Arama kurtarma ekipleri çalışmalarına gündüz olduğu gibi günün ilerleyen saatlerinde de devam etti. Olayın hemen akabinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve ilgili şirket yetkilileri de ilk günden itibaren bölgede çalışmalarını sürdürürken, Meclis’te Araştırma Komisyonu kuruldu. Soruşturma kapsamında kusuru olma ihtimaline binaen 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında firmanın Kanadalı yetkilisi de bulunuyor. Olayın yaşandığı ilk günden itibaren ekiplerin bölgedeki çalışması sürüyor. Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı, İliç ilçesindeki maden ocağında yaşanan toprak kayması ile ilgili 4 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini belirtti.

Cumhuriyet Başsavcılığı: “Olay yeri ve çevresinden toprak ve su numuneleri alınmış, bu numuneler inceleme için yetkili kimya laboratuvarlarına gönderilmiştir. Olaydaki sorumlular ile kusur durumlarının tespiti açısından çevre, maden, jeoloji, kimya, inşaat, ziraat ve harita mühendisi ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanından oluşan 8 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilerek olay yerinde gerekli incelemeler yapılmış, bilirkişilerin uzmanlık raporunu tamamlamaları beklenmektedir. Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen deliller neticesinde, ilk tespitlere göre olayın meydana gelmesinde kusuru bulunduğu değerlendirilen ilgili firmanın işveren vekili pozisyonunda bulunan Kanada uyruklu bir kişi de dahil olmak üzere toplam 8 kişi, 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştır.

Devletin tüm kurumlarının en azami gayreti göstererek başlatmış olduğu hummalı çalışmaya rağmen bazı kanlı ve kirli eller her olayda olduğu gibi yine Hükümeti, Cumhurbaşkanlığını hedef aldı. Topyekûn bir yerde beslenen bu kirli zihniyet tekellerinde bulunan sosyal medya ve iletişim yayın organlarını devreye sokarak gerçek dışı beyanlarda bulundular. Bir anda FETÖ ve destekçileri göçükle ilgili algı operasyonu ve kara propaganda başlattı.

Bu kirli hesapları organize edenlerin ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirden protesto için Erzincan’a gitmek isteyenlerin ulaşım hizmetlerini finanse ve organize edenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşanan hadisenin milleti yasa boğduğu bir dönemde muhalefetin bu konuyu siyasi istismara dönüştürmesi alenen akıl tutulmasıdır… İşletmenin ÇED raporu ve diğer bazı noksanlıklarını dile getiren bu kirli hesaplar ve kişiler konu ile ilgili bakanlık olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı tüm belgeli açıklamalarına rağmen algı operasyonu yapmaya devam etmekteler… İstanbul’a tatil mantığı ile uğrayan şimdilik İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu bu algı operasyonlarının başında yer almaktadır ve 25 kişilik Aktivist guruba iki otobüs kiralayarak Erzincan’da provokatörlük yapmak amacıyla, yolda da bir grup MLKP’lileri de yanlarına alarak, bölgede huzursuzluk yapmaya çalışacaklar.

Bir önceki dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, şimdi ise Cumhur İttifakı’nın İBB Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’u hedefe almakta olan İmamoğlu kendince kirli hesaplar peşindedir.

ÇED raporu ve benzer konuları rakibi Kurum’a mal etmeye çalışan İmamoğlu milletin acısına ortak olmak yerine 31 Mart’ın hesabı yapmaktadır. Masa başında üretilmiş pek çok yalan haber bir anda birçok yere servis edildi. 13 Şubat’ta yaşanan hadiseden bugüne kadar tek merkezden yönetilen, sistematik algı operasyonu ve kara propagandalar tamamen gerçeklerden uzak bir o kadarda yalanlarla doludur. Erzincan iline kanuna aykırı eylemlere katılmak amacıyla gitmek isteyenlerin ulaşımını sağlayan İmamoğlu neyin peşinde olduğu hepimizin malumudur.

FETÖ’ye müzahir sosyal medya trollerinin ve algı mimarların paylaşımlardan bir kaçı şunlardır;
VartoLu (@VartoluOzer_): “Devletin 9 işçi kayıp dediği felaket. Videoyu izlerken sizde dokuz işçinin olduğuna inanıyor musunuz?”
Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Gerçekten bu felakette 9 işçi mi kayıp? Kayıp işçilerin akıbeti ne durumda?Toplu ölümlere alıştırıldık.. ALIŞMAYIN ‼️”
Medeni Ay (@civilmond): “Gerçekten bu felakette 9 işçi mi kayıp?”

Bu ve buna benze nice algı hesaplarının paylaştığı O görüntü 23 Şubat 2023 günü Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bir açık kömür madeni ocağında meydana gelen çökmeye aitti, lakin bu kanlı eller görüntülerin Erzincan’ın İliç ilçesine ait olduğunu yayarak algı yarattılar. Bu hainler insanımızın canları üzerinden siyasi ikbal peşine düştüler.

Şunu iyi bilsinler ki milletimizi aldatmaya çalışanları bu millet asla affetmeyecektir. Bu millet, bu siyaset simsarlarını, bu algı operasyonlarını her zaman olduğu gibi yine boşa çıkaracak, unutmayacak, onları derin vicdanlarıyla ve ferasetiyle cezalandıracaktır.

Abbas Gündüz
15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı